Tradičné lieky zo záhrady

Sisi
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Ut 16. Júl 2013 20:58:19
Osoba: žena

Tradičné lieky zo záhrady

Príspevokod užívateľa Sisi » St 27. Máj 2015 13:02:55

Cesnak, cibuľa a kapusta sú bohaté na protivírusové látky a používajú sa pri liečbe respiračných ťažkostí.

Kyslá kapusta

Hovorí sa jej aj vitamín číslo jeden na zimu. Zlepšuje obranyschopnosť tela, má priaznivý, očisťujúci a ozdravný účinok, priaznivo vplýva na črevnú mikroflóru a podporuje činnosť čriev. Je bohatá na vitamíny C, B, U, pro-vitamín A (karotén), horčičnatý olej a minerálne látky, najmä draslík. Postará sa o upravenie krvného tlaku, o dobré fungovanie metabolizmu, podporí rýchle odstraňovanie toxínov z tela a pomôže aj pri strese a únave. Niektoré výskumy dokonca ukázali, že táto „zázračná“ zelenina pozitívne bojuje aj proti rakovinotvorným bunkám či nádorovým ochoreniam. Okrem toho sa odporúča aj ako prevencia pred ochoreniami pečene, pľúc a hrubého čreva. U ľudí, ktorí nie sú na jej konzumáciu zvyknutí, môže vyvolať drobné podráždenie čriev alebo žalúdka. Pre zdravie konzumenta je nezanedbateľný aj vysoký obsah vlákniny, ktorá zlepšuje vyprázdňovanie. Účinná je aj pri redukčnej diéte, takže sa z nej dajú pripraviť zdravé a navyše chutné jedlá. Rada: počas zníženej imunity sa odporúča jesť kyslá kapusta s olivovým olejom, cesnakom a petržlenovou vňaťou trikrát denne. Pomáha aj pitie pol pohára kapustovej šťavy, ktorá vás naštartuje energiou. Takisto pomáha pri prekonávaní alkoholovej ,,opice“. Kapustová šťava podporuje činnosť čriev a posilňuje obranyschopnosť.

Cesnak

Povzbudzuje imunitné bunky k rýchlejšiemu deleniu a väčšej aktivite. Má protibakteriálne účinky a po stáročia sa využíva ako liek proti nádche, pri zapálenom hrdle, kašli a dýchacích ťažkostiach. Tiež napomáha vykašliavaniu a znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Obsahuje látky, ktoré podporujú rozširovanie ciev a pôsobia proti vzniku aterosklerózy. Existujú aj štúdie, ktoré potvrdzujú jeho pozitívny vplyv pri prevencii ochorenia srdca a ciev, ale aj ako ochranu pre rakovinovým bujnením. Cesnak znižuje vysoký krvný tlak i hladinu cukru v krvi. Má vysoký obsah vitamínu A, B1, B2 a C. Odporúča sa zjesť aspoň jeden strúčik denne. Proti nepríjemnému pachu z úst pomáha požuť trocha petržlenovej vňate alebo zrnko kávy.

Rada: proti kašľu, nádche a boľavému hrdlu pomáha cesnaková šťava. Treba posekať niekoľko strúčikov cesnaku na tenké plátky, zaliať medom a nechať stáť 2 – 3 hodiny. Vyextrahovanú šťavu je vhodné užívať po lyžičkách celý deň.

Cibuľa

Preukáže vám veľkú službu pri nachladnutí. Obsahuje veľa vitamínov C, B, A aj E, ktoré posilňujú imunitu. Má dezinfekčné účinky, podporuje činnosť žalúdku, čriev, pečene, žlčníka a slinivky brušnej. Udržiava srdce a cievy v dobrom stave a zaručuje im mladosť. Znižuje hladinu cholesterolu v organizme, rovnako ako cesnak. Éterické oleje brzdia zápalové procesy a uvoľňujú hlien. Červené a žlté odrody obsahujú zlúčeniny, ktoré majú protizápalové účinky a zmenšujú riziko vzniku nádorových ochorení. V surovom stave je prevenciou proti infarktu. Denne by ste si mali dať aspoň jednu surovú cibuľu. Pozor! Po rozkrojení sa po 24 hodinách stáva cibuľa toxickou.

Rada: vynikajúcu pomoc pri bolestiach hrdla poskytne cibuľová šťava. Nakrájajte cibuľu na plátky, naukladajte ich do pohára, pričom ich v každej vrstve preložte kryštálovým cukrom. Pohár odložte na teplé miesto. Zhruba za jeden deň cibuľa pustí šťavu, ktorú treba užívať po lyžičkách.

Nechcete surové ovocie či zeleninu? Doprajte si šťavu!

Na podporu imunity sú výborné čerstvé zeleninové či ovocné šťavy, ktoré priaznivo pôsobia na zdravie. Počas chladných dní sa odporúča najmä mrkvová, jablková či cviklová šťava.


jahôdka
Príspevky: 15
Dátum registrácie: So 06. Júl 2013 19:40:15
Osoba: žena

Re: Tradičné lieky zo záhrady

Príspevokod užívateľa jahôdka » Št 11. Jún 2015 10:57:29

trošku smrdia tie zdravé veci zo záhrady
ale možno to pomáha aj proti komárom :mrgreen:

Návrat na "Ako si udržať zdravie"